SMS tur 24.oktober

Etter en hel uke uten dykking var jeg helt klar til et dykk etter jobb på fredag. Selma var programforpliktet til å være med, Jon-Einar var også klar. Anne Grethe hadde planer om en rolig kveld hjemme men ble mer eller mindre utkommandert til Stensvik for dykking. Når vi kom til Stensvik var Jon-Einar allerede på plass, med strategisk plassering i bilen. Vinden var så kraftig (og bølgene så store) at det var fullstendig galskap å prøve å gå ut med båten. Men, dykke skulle vi uansett, så det ble bestemt å ta et landdykk. Vi kjørte til en strand litt bortenfor Løkholmen og etter litt rekognosering fant et sted som så ut til å by på en vegg.

Selma og Victor var første ut. Vi følte mudderbunn ned til 20 meter hvor vi traff på en sjøkreps, noen flyndrer, gamle bensinkanner, golfballer og mye annet søppel.

Etter hvert kom vi frem til veggen, som dessverre hadde litt lite liv å by på. Noen eremittkreps, små torsker og kutlinger. Gullkortnet kom helt på slutten av dykket – to kongesnegl som var opptatt med å legge egg.

Etter 45 minutter var vi på overflaten og lot Jon-Einar og Anne Grethe slippe til. Når de var tilbake 45 minutter senere hørtes det ut som at de hadde et bra dykk, de også (selv om Anne Grethe slet litt på slutten av dykket på grunn av for lite bly). De fant dog dessverre ikke kongesnegelene... Etter litt obligatorisk småsnakk dro alle hjem til mat og varme dyner.
Tekst og Bilder: Victor Gjeset