Søk  
7. februar 2012 ..:: Forside ::.. Registrer  Logg inn
 Neste aktiviteter Minimer
-------------------------------------------------
Kontonummer: 1030.07.32440
-------------------------------------


8. februar - Årsmøte
Oppmøte: 19.00 i Håndverkerns lokaler


    

 Dykkesiden.com Minimer

  

 Termintur 25.09.2008 Minimer
Termintur 25.09.2008

Hvite varde
- termintur 25.september

fin sjø.jpg


En etter en ankom Irene, Victor, Vidar H, Jon-Einar, Ragnhild, Anne Grete, Øyvind, Wenche, Jon og båtfører Lars Stensvik.
Som på de siste terminturene var været helt klart i henhold. Skulle ikke tro at det snart er oktober.

termintur 25,09,2008.jpg

Båten ble som vanlig lesset full av dykkere, utstyr og båtfører. Sistnevnte tok plass bak styrekonsollen og tok oss med hele veien ut til den Hvite Varde der vi skulle boltre oss denne kvelden. Etter en lang debatt, dratt i gang av Øyvind, om hvilke rekkefølge puljene burde dykke kom vi oss i vannet. Det var ikke veldig mange som var enige eller skjønte teorien til Øyvind og for å være helt ærlig så fikk jeg ikke helt taket på den selv, men for de særs interesserte så skal jeg prøve å forklare den etterpå.

Hvite varden.jpg

Uavhengig av hva Øyvind prøvde å lære oss hoppet puljene ut. Pulje 1 bestod av fotofolket Wenche og Victor. Pulje 2 av Ragnhild, Anne Grete og Irene og Pulje 3 av Øyvind og Jon. Pulje 4, med Vidar H og Santi-Jon-Einar, holdt Lars med selskap så lenge.


Øyvind og Jon svømte raskt forbi fotografene og omtrent kræsjet med en klynge på tre små blekksprut-barn. Denne begivenheten mente Øyvind at fotografene ikke kunne være for uten, så han svømte bort til dem for å vise hva han hadde funnet. Fotografene brydde seg ikke et sekund da de hadde funnet en litt større blekksprut.


Øyvind og Jon svømte så videre... Det var mye sand... Veldig mye sand, men innimellom kom de over noen steinsmaler og DER var det liv. Masse krinakrabber, hummer, torsk, ulke, ål og sei. Etter en time var de ved overflaten og det var de andre puljene også, bortsett fra pulje 4 som nå var i vannet.

I båten var fotografene svært tilfreds med å dykket. Mye takket være den ene blekkspruten de så. Litt lange i maska ble de riktignok når Øyvind fortalt om sine tre.

 Pulje 4 kom også opp etter hvert og skal vi tro Vidar H var det mye hummer. Det var visstnok så mye hummer at han omtrent måtte rydde vei for å komme fram. Stensvik, sjauing av utstyr og hjemreise stod nå på planen... og den planen fulgte vi til punkt og prikke.

Så var det neste tema. Øyvinds Lov.

oyvinds_lov.JPG

Poenget med å bruke både kløkt og strategi når vi fastsetter rekkefølgen er for å få den siste og ventende puljen ut i vannet så fort som mulig. I dette tilfellet var det to puljer med 80 minutter dykketid og to puljer med 60 minutter dykketid. 
Hva Øyvind til slutt konkluderte med er jeg veldig usikker på, men etter det jeg kan se så er det kun den første og siste puljen som har en innvirkning på hvor lenge vi er ute på sjøen. Så da vil jeg tro at den ene puljen med 60 min dykketid bør være den første som skal ut og da bør den andre puljen med 60 min dykketid være den siste. (noe som faktisk Øyvind sa, så tydelig at han viste hva han snakket om - vi gir oss Øyvind) Da får vi totalt 120 minutter i vannet. Dette har jeg illustrert på en kreativ og kunsterisk måte. Det er ikke umulig at det er en logisk brist her, men så skal dere også tenkte på at Ohms lov neppe ble skapt over natten.

Blekksprut 3.jpg

fløyfisk.jpg

kantnål.jpg

halen på kantnål.jpg

hummer1.jpg

kutling.jpg

redeye.jpg

ukjent.jpg

ulkeøye.jpg

Ål.jpg

Tekst Jon Mjørud
Foto: Wenche Strand

trollhummer.jpg

 


Publisert 25. sep 2008
Skrevet av Wenche Strand
Return


    

 Partnere Minimer


 

    

 Andre Minimer

    

Copyright 2006 by Halden Sportsdykkere   Betingelser for bruk  Uttalelse om privatliv