Sms-tur til Hvite Stripa
17. juni

Jon Mjørud har foreviget en hummer
Mandag ettermiddag følte Wenche en stor trang til å få seg et dykk påfølgende dag, og etter mye om og men, lovnader om 70 lengtende jomfruer i paradis og evig lykke klarte hun å overtale Jon til å være båtfører. Tirsdagen kom... og det gjorde Vidar H, Victor, Irene og et sprett nytt medlem, Kim, i tillegg til turoperatørene Wenche og Jon. Kim, som nytt medlem, (velkommen skal du være) var litt usikker på hvor Stensvik var, så han la se på hjul etter turoperatørene i god tro på at de fulgte med bak seg. Det skulle vise seg at akkurat der tok han feil. Heldigvis har Wenche en klisterhjerne uten sidestykke. Hun husket nemlig telefonnummeret hans... sånn delvis... så etter å ha prøvd noen kombinasjoner tok Kim telefonen.
Vel framme ved Stensvik rigget vi oss til og kjørte ut mellom bølgetoppene til Hvite Stripa. Første gjeng ut ble Vidar H og Victor. Når de forsvant i bølgehavet var det Irene og Kim sin tur. Jeg er usikker på den signifikante bølgehøyden denne dagen, men den var høy nok til at Irene følte et lite ubehag. Selv med kontraherende inntrykk fra synsnerven og en kraftig belastet balansenerve hoppet hun uti sammens med Kim. Da alle var i vannet satt Wenche og Jon helt alene i båten, og driftene fikk naturligvis fritt spillerom... for da gikk det i octopus, diffuser, langslange, søkelys, Agir, ISO, blenderåpning, OMS og makro. Wenche skulle nemlig prøve dobbeltsettet til Jon, og Jon skulle låne IXUS-kameraet (og OMS-juletreet) til Wenche. Pulje 1 og pulje 2 kom opp nesten samtidig og når disse var plukket opp gikk Wenche og Jon i vannet.
Sikten de første metrene tok ikke akkurat pusten av en, så etter å ha plasket og knipset litt i grøten gikk vi dypere mot bedre sikt. Vi kom over det vi pleier å komme over... og det var tydeligvis ikke nok for Wenche. I det jeg skulle til å knipse vinnerbildet, etter å ha dandert sjøstjerner, anemoner og annet rask, kom Wenche svømmende og ødelegger hele fruktfatet med en diger sjøpølse tett etterfulgt av en sjøstjerne fra helvete. Dykket foreløp videre uten at noe nevneverdig hendte.
Tilbake i trygg havn virket alle fornøyde... og vi klarte ikke å skremme vekk Kim for han lovte å dukke opp på neste termintur. :)
Jon

Tester denne taskekrabben ut småskjell som potensiell solbrille?

Jon`s fruktfat

...og så kommer denne sjøpølsen dalende...

Taskekrabbe uten solbriller

...en flyktig bergnebb...

....en ustabil buddy....

...og en ikke mindre ustabil fotograf...
Tekst OG bilder:
Jon Mjørud